forum o naszych kolanach

Teraz jest 29 mar 2024, o 01:58

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Niewielka Lateralizacja rzepki
PostNapisane: 4 mar 2014, o 16:28 
Offline

Dołączył(a): 4 mar 2014, o 16:04
Posty: 1
Typ użytkownika: Kolanowiec początkujący
Witam jestem nowy na forum i juz troche poczytalem postow na forum o tej lateralizacji . Mianowicie w czerwcu 2013 r mialem rekonstrukcje acl . Wszystko bylo ok do 2 miesiaca rehabilitacji , wtedy zaczal sie bol w przedniej czesci kolana i obrzeki . Chodzilem na zabiegi w celu pozbycia sie wysiekow itd . Kolano caly czas chrupalo i bolalo . W styczniu zrobilem sobie usg kolana w celu sprawdzenia czy nic sie nie popsulo bardziej z kolanem i o to odpis :
fizjologiczna ilosc plynu w zachyłku nadrzepkowym . Niewielka lateralizacja rzepki . Chrząstka stawowa na kłykciu bocznym kości udowej węższa o nieco nierownym zarysie min gr 1,1 mm - wczesne zmiany chondromalacyjne . Chrząstka stawowa na kłykciu przyśrodkowym kosci udowej o nierownym i nieostrym zarysie oraz umierkowanie podwyzszonej echogenicznosci , w okolicy bruzdy miedzykłykciowej zwezona min gr 0,9 mm - zmiany chondromalacyjne . Ściegno miesnia czworoglowego , wiezadlo rzepki oraz troczki rzepki bez zmian patologicznych . Więzadla przednie , tylne itd sa ok . W rogu tylnym i trzonie ląkotki przysrodkowej pasma hypoechogenne dochodzace do powierzchni stawowej - zmiany degeneracyjne 2 stopnia. W rogu przednim tej łąkotki zmiany degeneracyjne 1 stopnia .

I moje pytanie jest do kogos odnosnie cwiczen jakie powinienem wykonywac . Byłem u fizjoterapeuty i kazal mi w domu robic wyprosty kolana z obciazeniem , wzmacnianie dwuglowego z obciazeniem , mini przysiady , stawanie na palcach z obciazeniem , oczywiscie rower stacjonarny i rozciaganie wszystkich parti miesni w nodze . Twierdzi ze jak odbuduje czworoglowy to ten bol w okolicach wiezadla rzepki minie , poniewaz obecnie rzepka schodzi mi za nisko , bo za slaby jest czworoglowy . Duzo czytalem postow na forum ze przy problemach z rzepka nie wykonuje sie cwiczen z obciazeniem tylko proste izometryczne cwiczenia . Prosze o opinie kogos kto zmagal sie lub zmaga sie z podobnym problemem .


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Niewielka Lateralizacja rzepki
PostNapisane: 31 mar 2014, o 06:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 gru 2013, o 16:04
Posty: 32
Lokalizacja: Chorzów
Typ użytkownika: Profesjonalista
Witam.

W wyżej wymienionym problemie jak już pewnie wiesz rzepka w wyniku nieprawidłowego ustawienia kończyny dolnej zmienia swój tor ruchu i powoli może zacząć przypierać do bocznego kłykcia kości udowej, lateralizacja to początkowy etap przyparcia. Ważne by zająć się mobilizacją bocznych struktur stawu rzepkowo - udowego, przywróceniem pełnej mobilności rzepki i tkanek miękkich. Celem głównym jest przywrócenie rzepce jej prawidłowego toru ruchu poprzez ćwiczenia osi kończyny dolnej ,likwidacja zaburzeń biomechaniki ruchu, korekcja współistniejących zaburzeń w obrębie kończyny dolnej i miednicy oraz trening stabilizacyjny. Do celów nadrzędnych należeć będzie również odzyskanie równowagi mięśniowej , zwiększenie siły mięśniowej - szczególnie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda - stabilizator rzepki odpowiadający za jej medializację (przyśrodkowe przesunięcie).
Podczas ćwiczeń przede wszystkim jak się wspomniałam wyżej musisz się skupić na prawidłowym ustawieniu kończyny dolnej , zmianie schematów ruchowych oraz prawidłowym obciążaniu kończyny podczas każdej aktywności, aby móc odciążyć dane struktury. W pierwszej kolejności należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe utrzymanie osi kończyny dolnej w każdym ruchu począwszy od chodu, biegu czy przysiadu. Oś kończyny dolnej oznacza utrzymanie kd w trzech punktach : kolec biodrowy przedni górny - środek rzepki - 2 palce stopy. Stopy powinny byś ustawione na szerokość bioder, równolegle do podłoża.

Powodzenia i pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL